Program Przedszkolnej Edukacji Antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”

Program Przedszkolnej Edukacji Antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas” realizowany przez grupy przedszkolne Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Czerwonce.

Celem realizacji programu było:
• nabywanie przez dzieci umiejętności określania różnych źródeł dymu
• nabywanie umiejętności określania przyczyn wydobywania się dymów w tym dymu papierosowego
• uwrażliwianie na szkodliwości dymu papierosowego
• poznanie skutków palenia papierosów
• uchronienie dzieci przed paleniem papierosów

Program realizowany został w oparciu o 5 scenariuszy zajęć z dziećmi
w dniach 10.11.17 – 17.11.17.

Zajęcia miały na celu stymulowanie formy aktywności dzieci, zabawy twórcze, które służyły wprowadzeniu i utrwaleniu faktów na temat szkodliwości dymów i palenia papierosów

Tematyka zajęć:
Wycieczka – obserwacja środowiska
Co i dlaczego dymi?
Jak się czuję kiedy dymi papieros?
Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
Jak unikać dymu papierosowego?

Wybraliśmy się na pieszą wycieczkę, aby poszukać różnych źródeł dymów. Przeszliśmy całą główną ulicę naszej wioski. Udało nam się zaobserwować największe dwa skupiska źródeł dymu były to samochody (duże ilości) zaparkowane na parkingu przy budynku Gimnazjum i Urzędu Gminy. Przechodząc przez rondo zauważyliśmy jadący ciągnik z którego komina leciał czarny dym. Przy sklepie zobaczyliśmy jak dym wydostaje się z rury uruchomionego samochodu osobowego. Wracając dostrzegliśmy dym unoszący się nad kominem domu mieszkalnego i wydobywający się z komina naszej kotłowni szkolnej.

Po spacerze i powrocie do sali, dzieci przystąpiły do samodzielnego narysowania źródeł dymu, który zaobserwowali podczas spaceru. Wykonaliśmy gazetkę z prac dzieci pod hasłem: „zaobserwowane źródła dymów”. Chcieliśmy żeby to przesłanie dotarło do największej ilości osób i rozwiesiliśmy nasze plakaty mówiące o zakazie palenia w kilku miejscowości naszej wioski.

Zaprosiliśmy pielęgniarkę z naszej Przychodni „Grupa Zdrowia” w Czerwonce i z uwagą dzieci wysłuchały pogadanki na temat szkodliwości palenia. W szatni wśród papierosów „Ostrzegaczy” porozkładaliśmy ulotki informacyjne dla rodziców, gości odwiedzających nasze przedszkole. Dzieci przyłączyły się do walki z nałogiem palenia w swoich domach. Każde dziecko wykonało własny znaczek: “Mamo, tato nie pal przy mnie!”, który zaniosły do domów i zamieściły w widocznym miejscu.

Odwiedziliśmy też punkt apteczny w którym dowiedzieliśmy się jakimi preparatami można walczyć z nałogiem palenia. Jednego dnia ubraliśmy się na zielono upodabniając się do Dinusia. Dzieci pokolorowały też grupowego Dinusia – naszego bohatera programu antynikotynowego, który broni powietrze prze zanieczyszczeniem. Każde dziecko wykonało swojego Dinusie zostały one rozwieszone w sali i w przedszkolu aby przypominały wszystkim o dbaniu o czyste powietrze. Wykonaliśmy gazetkę w holu przedszkolnym na temat: „Szkodliwości palenia papierosów”. Dzieci szybko zorientowały się że dymi też papieros. O jego szkodliwości rozmawialiśmy przez kilka dni. Dzieci zauważyły, że wielu rodziców też pali papierosy i wykonaliśmy papierosy ostrzegacze. Rozwiesiliśmy je w szatni, aby wszyscy rodzice, pracownicy, dziadkowie, ciocie itp. zrozumieli i przestali palić. Powiesiliśmy też plakat o zakazie palenia.

To my papierosy ostrzegacze nie pal nas bo my zabijamy!

Określaliśmy pojemność swoich płuc. Próbowaliśmy sił w nadmuchiwaniu balonów, dmuchaliśmy przez słomkę. Uczestniczyliśmy w zabawach ruchomych z kolorową matą jako symbol kolorów lata.

Nasze wnioski:
Dzieci:
• bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, wykonywały ją z dużą wiedzą na temat zanieczyszczenia powietrza i palenia papierosów i zagrożeń jakie to niesie.
• Poszerzyły swoją wiedzą poprzez pogadanki, rozmowy i wykonywanie prac plastycznych
• zapoznały się z faktem na temat szkodliwości dymu papierosowego
• potrafią same decydować o swoim zdrowiu