Sprawozdanie z realizacji ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aqafresh”

Dzieci z grup przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Czerwonce wzięły udział w III edycji – akcji. Akademia Aqafresh – Program Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków koncentrujący się na profilaktyce stomatologii od 31.10.2017 – 22.12.2017r. Nadrzędnym celem Programu było wykształcenie u dzieci nawyku dbanie o higienę jamy ustanej, aby zmniejszyć problem próchnicy w Polsce. Dzieci uczyły się prawidłowo czyścic zęby. Dowiedziały się jak codzienna dieta wpływa na stan zdrowia zębów i przekonały się o konieczności odwiedzania gabinetu lekarskiego. Potrafią odróżnić ząb zdrowy od chorego i stopień zużycia szczoteczki do zębów. We wszystkich zajęciach dzieciom towarzyszyli bohaterowie Akademii Aqafresh – Pastusie „Lilly, Billy, Milky, Zębuś i Szczotkuś” a także Pastusiowi przyjaciele – dinozaur Barney i Robaczek Próchniaczek. Przedszkolaki uczyły się wierszyków, piosenek, słuchały opowiadań, w których Pastusie uczyły ich jak dbać o zęby. Przegoniły Robaczka Próchniaczka rozwiązując zagadki, labirynty i uzupełniając kolorowanki z Pastusiami. Przeprowadzono 7 zajęć, których celem było zapoznanie i nauczanie dzieci z właściwą higieną jamy ustnej. Dzieci zdobywały sprawności i uzupełniały „tablice” odznakami „Pastusiowi Przyjaciele”, „Pomocnicy Szczotkusia”, „Mistrzowie szczotkowania”, „Asystenci Doktora Ząbka”, „Żywieniowi eksperci”, „Złoci medaliści”. Zakończeniem akcji będzie wystawienie dla rodziców przez dzieci przedstawienia pt: “W zdrowym ciele zdrowy duch” na spotkaniu w styczniu. Higiena i ładne zdrowe zęby to nasze hasło kończące „Program Edukacji Zdrowotnej”.