Program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Czerwonce w II semestrze roku szkolnego 2017/2018 wzięły udział w realizacji programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Natura zachwyca nas na każdym kroku kwiatami wiosennymi, jesiennymi liśćmi, płatkami śniegu, zapachem malin. Dostrzegamy to piękno, ale też zdajemy sobie sprawę, że rozwój cywilizacji i zanieczyszczenie środowiska ma na przyrodę zgubny wpływ. Staramy się o nią dbać i tego szacunku uczymy też dzieci od najmłodszych lat. Kształtując wrażliwość maluchów na otaczający je świat i szacunku do świata roślin i zwierząt, uczymy je ekologii i dajemy podstawy do świadomego budowania swojej ekologicznej przyszłości. Wraz z dziećmi we wszystkich grupach wiekowych zostały podjęte działania ekologiczne. Dostarczone przez organizatorów książeczki z zadaniami i zabawami dla dzieci do nauki zdrowego odżywiania, ochrony otaczającego nas środowiska, szacunku do zwierząt i roślin, aktywnego spędzania czasu i podstaw recyklingu oraz materiały zgromadzone na płycie CD uatrakcyjniły dzieciom pracę poprzez ciekawe zabawy i bajki o tematyce zdrowotnej i ekologicznej. W ramach programu z dziećmi zostały przeprowadzone cztery zajęcia o tematyce ekologicznej i przyrodniczej:

1. Zajęcia pierwsze – „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
  2. Zajęcia drugie – „Ruch to ważna sprawa – Kubuś dzieciom podpowiada”.
  3. Zajęcia trzecie – Dzień Marchewki.
  4. Zajęcia czwarte – „Jak zrobić coś z niczego czyli recyklingowy zawrót głowy”.

W trakcie zajęć dzieci poznały podstawowe zachowanie proekologiczne. Dowiedziały się jak dbać o przyrodę, uczyły się zasad pielęgnacji roślin, poznały jak ważną rolę dla ich zdrowia odgrywają różne formy ruchowe, chętnie wykonywały ćwiczenie gimnastyczne i niektóre dzieci bardziej zaczęły interesować się sportem. Podczas Dnia Marchewki dowiedziały się jakie właściwości zdrowotne ma marchew dla ludzi i zwierząt. W trakcie ostatniego zajęcia poznały pojęcie recyklingu, uczyły się rozpoznawać materiały i segregować odpady oraz dowiedziały się jak wygląda proces powstawania surowców wtórnych i ich przetwarzania.

Wszystkie zajęcia uatrakcyjnione były ciekawymi zabawami, pracami plastycznymi i technicznymi. Dzieci wykonywały ćwiczenia w przygotowanych kartach pracy. Wytwory swojej pracy systematycznie zawieszały na tematycznej tablicy w sali przedszkolnej. Wykonana została też gazetka i wystawa prac dzieci dla rodziców w holu przedszkola. Przedszkolaki bardzo poszerzyły swoją wiedzę na temat natury.

Anna Rostkowska