Tangram – ciekawa lekcja matematyki

W dniu 16.03.20223r. na lekcji matematyki w ramach powtórzenia wiadomości o figurach geometrycznych uczniowie klasy V tworzyli obrazy za pomocą tangramu.

Tangram to wspaniała pomoc w nauce geometrii, która pomaga w zaznajomieniu ucznia z pojęciem  figury geometrycznej i pokazaniu cech poszczególnych figur. To świetny sposób na rozwijanie logicznego myślenia i pobudzanie wyobraźni.

Tangram – chińska łamigłówka (układanka), znana od ok. 3000 lat. Składa się z siedmiu elementów w postaci figur geometrycznych (tan), powstałych przez rozcięcie kwadratu. Są nimi:

• 2 jednakowe duże trójkąty prostokątne,

• 1 średni trójkąt prostokątny,

• 2 jednakowe małe trójkąty prostokątne,

• 1 mały kwadrat,

• 1 mały równoległobok

Zasady:

• w przypadku każdego obrazka należy wykorzystać wszystkie siedem elementów,

• elementy nie mogą na siebie nachodzić,

• element w kształcie równoległoboku można odwracać na drugą stronę.

Uczniowie klasy V po raz pierwszy korzystali z tego sposobu układania obrazków. Na początek, więc układali gotowe obrazki na podstawie wzoru. Sprawiło to uczniom spore wyzwanie, nie wszyscy od razu wiedzieli, w jaki sposób ułożyć figurę. Na szczęście wszystkim się udało i z zadowoleniem stwierdzili, że bardzo podobała im się taka lekcja matematyki.

Katarzyna Zielińska